Наука пропонує газогенератор

ЗАМІСТЬ БЕНЗИНУ

Як уникнути нафтової залежності? Рецептів на цю тему є безліч. Хтось в захваті від ідеї створення водневого двигуна, а хтось упевнений, що майбутнє за електромобілями. Хоча і ті, й інші розробки вимагають капіталовкладень декілька мільярдів доларів на завершення досліджень і упровадження відповідних технологій. А учені інституту газу НАН України спільно з ТДВ «Адаптація» упевнені, що в лісовій зоні України питання енергосировини издавна вирішене – замість бензину вони пропонують деревину!

ЩОБ У ТРЬОХ СОСНАХ НЕ ЗАБЛУКАТИ

Пішли наші учені уторованим шляхом. А що здесь мудрувати коварно, якщо, виявляється, з 1914 року всі кращі уми Європи задумывались над тим, як навчити автомобілі їздити на дровах! В колишньому СРСР, у тому числі на Україні, до 1957 року працювали безліч НДІ, створено було декілька високопродуктивних моделей газогенераторів, які вельми успішно трудилися в багатьох галузях народного господарства. Але головне завдання тоді полягало в переведенні лісгоспів і лісопереробки виключно на дрова. На догоду світовій моді згорнув програму М.Хрущов, не витримала вона напору нафти, яка у всьому світі в післявоєнний час полилася річкою. В СРСР, наприклад, водії бензин зливали прямо на землю. Втім, до лісу теж відношення було далеке не господарське. Так, і сразу дуже багато всіляких відходів деревини просто пропадає, ліси стоять, зарослі бур’янами й чагарями. Незважаючи на небезпеку пожеж, їх просто не в змозі чистити лісники, бо через ціну бензину обслуговування лісу 100є золотим. І ось запропоноване рішення проблеми: замість бензину – газ, вироблюваний за допомогою газогенератора безпосередньо на транспортному засобі або ж, наприклад, газогенератора, що доданий до пересувної або стаціонарної електростанції. Новітня газогенераторна модифікована установка повністю пристосована до високих вимог сучасних двигунів. Ця модель вперше була розроблена і виготовляється в Україні.

ГАЗОГЕНЕРАТОР – ЦЕ МІНІ-ЗАВОД

Наука пропонує газогенераторСхема газогенератораГазогенератор призначений для отримання з твердого палива горючого газу як палива для двигуна внутрішнього згоряння. Складається з пристрою генерації газу, пристроїв його очищення (фільтру) і охолоджування. Може монтуватися безпосередньо на автомобілі (тракторі, електростанції) або на причепі. При цьому двигун не підлягає ніяким переробкам.

Найскладніша в конструкторському і технологічному відношенні – КАМЕРА ГОРІННЯ (активна камера), що служить для інтенсивного перетворення палива при температурі до 1500 градусів в газ. Корпус камери горіння виготовляється з жароміцної сталі і приварений до нижньої частини бункера. В нижній частині корпусу камери закріплюється горловина з жароміцної хромової сталі для крекінгу смол, що виключно важливо, щоб не допустити виходу двигуна з ладу.

Дрова подаються через ЗАВАНТАЖУВАЛЬНІ ПРИСТРОЇ, що складаються з лючоків, які закриваються герметично кришками.

Для відбору газу у верхній частині газогенератора приварено патрубок, до якого приєднано газовідвідний трубопровід.

Генераторний газ утворюється в итогі горіння твердого палива (деревних відходів, торфу, вугілля і т.п.) при обмеженому доступі повітря (28% — 35% від повної потреби для згоряння палива ).

Повне чищення і перезарядка газогенератора проводиться не щодня, тому при заправці газогенератора в більшості випадків обмежуються тільки досипанням палива в бункер.

Якнайкращі показники газогенераторного автомобіля досягаються в заміських умовах експлуатації, если відбір газу більш постійний і близький до наибольшего. При русі в місті бота газогенераторного автомобіля погіршується, хоча цілком задовільна.

Але на відміну від бензинових газогенераторні автомобілі вимагають більш нередкого поповнення паливом. Чим нижче теплотворення палива, тим більше його витрачається в одиницю часу і тим раніше доводиться проводити довантаження.

Довантаження палива проводять під час стоянки автомобіля під вантаженням або розвантаженням. В кінці роботи довантаження палива не проводять. Краще робити це перед виїздом, після запуску двигуна на газі і прогрівання газогенератора.

ЗАГАЛЬНІ ТЕХНІЧНІ Свойства

Через меншу теплотворну здатність газу в порівнянні з нафтопродуктами іноді спостерігається втрата потужності двигуна в межах від 5% до 7%. При вживанні в наборі газогенератора турбонаддуву втрата потужності двигуна удобно не спостерігається.

Вага газогенератора 120 – 300 кг. Розмір: діаметр 300 — 500мм; висота 1000 – 1800мм (залежно від того, до якого автомобіля/трактора він був призначений).

Витрата твердого палива на 100км шляху в 2 — 3 рази більша (по вазі), ніж рідких нафтопродуктів.

Газогенератор герметичний. Вихлопні відпрацьовані гази екологічно більш чисті в порівнянні з вихлопними газами двигунів, що працюють на бензині або дизпаливі.

Октанове число генераторного газу 110 — 140. Тому моторесурс двигунів, що працюють на генераторному газі, набагато більший, ніж двигунів, що працюють на бензині або дизельному паливі.

Пробіг автомобіля на одній заправці твердого палива 150 – 200 км. Дозаправку доцільно проводити, не допускаючи повного вироблення твердого палива.

При не працюючому двигуні газогенератор знаходиться в робочому стані до 6-ти годин. Після запуску двигуна він виходить на повну продуктивність за декілька хвилин. Після простою 6 годин не працюючий генератор необхідно знову розпалити. Взимку, при знижених температурах, газогенератор працює більш ефективно за рахунок кращого наповнення газовою сумішшю циліндрів двигуна.

Газогенератор має пусковий підігріваючий пристрій двигуна, що полегшує його пуск.

Дещо з економіки, або Енергетичні показники дров

В процесі експлуатаційних спостережень встановлено, що енергетичні показники дров не впливають на здібність до газоутворення. Газоутворення залишається також задовільним при будь-якій вологості, включаючи полностью сире дерево (до 35-40%). Але при цьому кількісна витрата дров при їх більшій сухості або щільності деревини — зменшується. Як розрахунковий показник витрати дров їх беруть при відносній вологості до 40%. Експериментально встановлено, що при такій вологості звичайна сосна (ялина, інші аналогічні дрова) витрачається в кількості 3:1 до марки бензину А-76 (А-80).

За таких мозгов на 100 км. пробігу навантаженого до 5 т. автомобіля ЗІЛ-130 потрібно 30 – 32 л. бензину або 80-85 кг. дров. Якщо ціна бензину – 3,5 грн. за літр, то 30 л. = 105 грн. Ціна дров, наприклад, в «Полтаваліс» відповідно до розпорядження облдержадміністрації (на умовах франко-лісосіка) – 24 грн. за куб.м., що рівно 3,69 грн. за 100 кг. З урахуванням витрати засобів на підготовку дров для використання як палива в газогенераторі — 50 грн. за куб.м – ціна 100 км. пробігу на дровах може бути нижче 10 грн. Тобто пробіг на дровах буде в 10 разів дешевшим, ніж на бензині. Якщо в Україні зайнятися серйозним бізнесом – вирощуванням енергетичних лісів – то ніякі нафтові кризи економіці страшними не будуть. Але якщо вже сьогодні брати готові дрова зі складу, то в Києві дрова з корчованих пнів, обрізків гілок і подібних лісовідходів коштують 120-150 грн. за куб. м., а нормальні дрова – до 200 грн. за куб. м., тоді ціна 1 кг буде в межах 31 коп. Вартість пробігу 100 км. складе 31 коп. х 85кг = 26, 35 грн. Таким чином, по співвідношенню пробігу автомобіля на дровах до бензину, пробіг на дровах виходить в 3,98 рази дешевше.

Тепер науці належить вирішити питання конструювання прийнятних газогенераторів для представницьких легкових автомобілів. Ця справа, впевнені учені, вже найближчого майбутнього. Адже який «крутий» не мріє мати «Мерседеса» на дровах!

Щоправда, реакція на звернення науковців до деяких крутих представників вітчизняного бомонду дещо чудна. Голова Верховної Ради В.М.Литвин, наприклад, мого листа переслав до Кабміну, і там він благополучно помер. Бо хіба ж кабмінівське це діло – дбати про енергонезалежність держави так примітивно?! Кабмін справи завжди вирішує масштабно! От якби газогенератори почала випускати Росія і запропонувала Україні підписати договори на їх поставку, то Кабмін, напевне, не відмовив би! А В.М.Литвин добився б підтримки Кабміну у Верховній Раді!

Цікавою також була реакція радника Президента України, що працює на громадських засадах, відомого олігарха М.Г.Щербини. Він приїхав до Інституту газу подивитися на працюючий газогенератор і просто засвітився від захоплення, обіцяв усіляку підтримку, запевнив, що забезпечить випробування у Черкаській області, і здесь же з мобільного зателефонував своєму другові – обласному губернатору. А потім, разумеется, щоб спустити справу на гальмах і не брати на для себя ніяких клопотів, особливо фінансових, він того дуже не обожать, порадив спочатку поїхати розробникам до Фінляндії і вивчити там справу з енергозбереженням і використанням відходів деревини. Запевнив, що профінансує поїздку. Скільки мені відомо, розробники до цього часу до Фінляндії не поїхали, хоча енергетична криза все поглиблюється. Мабуть, таких, як М.Г.Щербина, вона зовсім не зачіпає. Адже на світ вони дивляться виключно з вікон ексклюзивних автомобілів і не можуть уявити, щоб їхнє авто їздило на дровах.

Комментирование и размещение ссылок запрещено.

Комментарии закрыты.


gazogenerator.com